Příběhy průmyslu a luxusu objevíte ve vile Stiassni
Byla to rodina židovských bankéřů Rothschildů, kdo po napoleonských válkách zachránil rakouskou monarchii před bankrotem. Za tuto službu nežádali nic menšího, než šlechtický titul, což na císařském dvoře vyvolalo pozdvižení. Tím však náš příběh železnice, hutí, textilních továren, starobylých zámků a moderních vil teprve začíná...
Židovští podnikatelé, jejichž píle a um se dříve než v 19. století nemohl uplatnit, zažili (nebo alespoň někteří z nich) raketový růst majetku a prestiže. Jen v několika málo generacích se z malých domků v městských ghettech stěhovali do honosných městských paláců a venkovských zámků. Svůj životní styl přizpůsobovali staré šlechtě, která na ně často pohlížela skepticky. Prestiž se však neměřila jen množstvím vlastního majetku, ale také velkorysostí charitativních projektů a uměleckým mecenášstvím.
Lesk šlechtických titulů uvadl ve vřavě první světové války, v nové hrdé republice už neměly své místo. I to přispělo k proměně domů, které si podnikatelé stavěli. Dorůstala také generace potomků, kteří se od rodinného majetku distancovali a snažili se žít méně okázale a ve větším soukromí. To je třeba příběh Grety Tugendhat.
Druhá světová válka pak znamenala katastrofu. Ani ti, kteří holocaust přežili, se nemohli vrátit do svých domovů, protože v Československu se vlády chopil jiný totalitní režim, tentokrát komunisté.
Výstava Průmysl a luxus ve střední Evropě: od zámku v Šilheřovicích po vilu Tugendhat vypráví příběhy rodin Rothschildů, Gutmannů, Wiedmannů, Löw-Beerů, Stiassni a Tugendhat a příběhy jejich domů – zámků Šilheřovice a Tovačov a řady brněnských vil. Boří mýty, kterými jsou tyto domy opředeny, vysvětluje jejich účel a způsoby reprezentace. K vidění nabízí výstavní panely, velkoplošné fotografie, modely domů i multimediální prezentace. Až do 20. listopadu bude přístupná v přednáškové a výstavní budově Metodického centra moderní architektury v Brně – v areálu vily Stiassni.
Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 15. září 2023 od 15 hodin, kdy výstavou provedou její autoři Petr a Petra Svobodovi. Vstup je zdarma, registrace není nutná.